Homo Ecologicus: Dámská intimní hygiena

Žena se počátkem menstruace stává nositelkou plodnosti a daru života. Některé kultury proto kult ženy uctívají.

V naší společnosti je menstruace vnímána spíše jako obtěžující faktor, důraz je kladen na pohodlí a co nejméně omezení, reklama nic jiného než jednorázové hygienické prostředky nezná. Ty však mohou poškodit naše zdraví (např. syndrom toxického šoku) a výrazně zatěžují životní prostředí svou výrobou (bělení), především pak množstvím vzniklého odpadu.

Jde to i jinak? Šetrně?

Víte, že jsou ženy, které spokojeně používají
• Menstruační pohárky
• Tampóny z mořské houby
• Pratelné vložky (vyrobené z bavlny či biobavlny)
• Biodegradabilní (biologicky rozložitelné) jednorázové vložky a tampóny

Menstruace bez odpadů

Obal z igelitu, každý kus balený do dalšího sáčku, výrobek z plastu a chlórem bělené buničiny, chemické látky, jež po styku s „tekutinou“ tvoří (podle reklamy) gel, parfémy (vše testované na zvířatech). Nebo malý váleček z chlorem bělené a parfémované buničiny v plastikové trubičce, jež při použití uvolňuje vlákna a může způsobit velké zdravotní potíže. Za svůj život jich žena žijící v Evropě nebo severní Americe spotřebuje cca 10 000 ks. To už je pořádná hromada odpadu i utracených peněz, že? Peníze putují k nadnárodním koncernům (a odtud mj. do reklamy, která nás má přesvědčit, že to tak má být) a odpady na skládku.
Pokud se vám tato bilance nelíbí, zkuste se poohlédnout po šetrnějších variantách. Předpokládám, že se nikdo nechce vracet k vložkám ze síťky a buničiny, existuje však řada moderních a pohodlných variant, kterak řešit své každoměsíční „potíže“.

Vložky a tampony z biobavlny

Jsou vyráběny z bavlny, která byla vypěstována podle zásad ekologického zemědělství a není bělena chlórem. Tampony jsou bez aplikátoru a neuvolňují umělá vlákna (jež mohou zůstávat v těle a dráždit sliznici). Vložky jsou z velké části rozložitelné biologicky a zabalené do papírové krabičky.

Pratelné látkové vložky

Jsou pohodlné a prodyšné; vyrábí se z bavlny (froté nebo flanelu) obvykle v biokvalitě. Mohou být zcela přírodní nebo s nepropustnou vrstvou (z polyuretanu nebo polyesteru) – ty jsou tenčí. Mají tvar podobný vložkám „klasickým“ a místo lepicích pásků patentku. Po použití je vyperte ve studené vodě (na skvrny stačí mýdlo) a na konci cyklu je přeperte v pračce. Látkové vložky si můžete ušít i samy (návod viz veronica.cz) Vydrží i několik let, potřebujete jich cca 10.

Menstruační kalíšek

Je vyroben z přírodní gumy (latexu nebo silikonu) a používá se podobně jako tampony, ale krev pouze sbírá (nesaje). Po vyjmutí krev vylijte, pohárek omyjte a znovu zaveďte. Před dalším cyklem je nutné jej vyvařit. Vyrábí se ve dvou velikostech – pro ženy po dětech a pro dosud nerodící. Při správném používání vydrží i 10 let.

Tampony z mořské houby

jsou zcela přírodním produktem; ač se to podle názvu nezdá, jsou vyrobeny z mořského živočicha z oblasti Karibiku. Má porézní strukturu a velmi dobře saje tekutinu. Po použití ji stačí vyprat a znovu zavést. Po skončení mentruace se houba pouze na pár hodin namáčí v roztoku mořské soli, popřípadě doplněné tea tree olejem pro ženy trpící záněty..
Vydrží několik měsíců používání, potřebujete alespoň dva.

Výše vyjmenované potřeby se dají koupit v některých prodejnách zdravé výživy nebo lékárnách. Pestrý výběr najdete v environmentálně laděných elektronických obchodech nebo přes distributorky konkrétních výrobků.