Každý porod má svůj pravý čas

9. května 2017

Termín porodu se blíží, rodiče si mnohdy oddechnou, jejich miminko už je donošené a může se klidně narodit. Ovšem vypočtené datum porodu je tu a dítě si stále spokojeně plave v plodové vodě. Co se děje? Snad nepřenáším?!?

A jde opravdu o přenášení nebo “přenášení”? Uvozovky jsou zde zcela na místě. Zatímco definice termínu přenášení mluví zcela jasně období po 42. týdnu těhotenství, mnohé ženy si vyslechly verdikt “přenášíte!” hned po vypočteném termínu porodu podle poslední menstruace. Pojďme si tedy krátce osvětlit, co to vlastně přesně je termín porodu a přenášení.

Podle data poslední menstruace si žena či její porodní asistentka, případně lékař, lékařka zjistí, jaký je termín porodu. Jde o vypočtené datum, ovšem plus minus dva týdny! Po celé toto období, tedy jeden měsíc, je žena tzv. v termínu. Teprve po 42. týdnu mluvíme o přenášení, které může mít svá rizika, zřejmě z důvodů klesání schopnosti placenty dítě vyživovat. To je i důvodem častějších prohlídek v tomto období, nejlepší prevencí je sledování dítěte, lékařskou terminologií plodu. Pokud je miminko v pořádku a prospívá, není žádný důvod k vyvolání a můžeme v klidu počkat na ten pravý čas. Velká škoda je, že mnozí lékaři, možná bychom mohli říct, že mnohé porodnice považují za vhodnou prevenci vyvolání porodu. To se děje v mnoha civilizovaných zemích – a právě to je důvodem, proč se tato problematika stala hlavním tématem Světového týdne respektu k porodu 2017. V moderním porodnictví totiž nastává úplná “doba indukční”. Porody jsou vyvolávány velmi často – a často velmi zbytečně. Důsledkem je pak zejména nárůst císařských řezů, v tomto ohledu rovněž zbytečných. Je skvělé, že vyspělá medicína umí operativně vybavit dítě z matčina těla, že císařský řez máme k dispozici. Ovšem je to velká břišní operace, vyhrazena jen pro mimořádné situace. Světová zdravotnická organizace doporučuje udržet míru císařských řezů pod 10 – 15% hranicí. Tento “alternativní porod” má totiž svá rizika, zatěžuje dítě horší poporodní adaptací a matku pomalejším hojením, může narušit i jejich vzájemnou vazbu a kojení.

Komunitní porodní asistentka Veronika Bednářová popisuje současnou praxi českých porodnic: „Podporuji přirozené těhotenství a následný přirozený porod se všemi aspekty, které k němu patří. Často od svých klientek slýchám stížnosti na současný lékařský postup, kterým je rutinní vyvolání porodu, ačkoli je dítě i matka v pořádku, jen je těhotenství delší než 40 týdnů. Ženy tíží strach z takového zásahu do života jejich i jejich dítěte a cítí, že je ještě čas a jejich dítě se jistě brzy samo narodí. Jsou vystaveny nátlaku zdravotníků, často musí odolávat výhrůžkám, že ohrožují svoje dítě, nebo dokonce konstatování ze strany lékařů, že pokud nenastoupí na vyvolání, jejich dítě zemře.  Bezpečí ženy i jejího dítěte je pro mě vždy prioritou, proto doporučuji pravidelně sledovat stav dítěte a matky. Plně a pravdivě ženu o všem informovat, komunikovat s ní, nabízet možná řešení a znát její názor, ale pokud je vše v pořádku, trpělivě čekat na ten pravý čas. Nátlak a zastrašování nejsou řešením!”

Svá negativa má samozřejmě, jako každý zásah do normálního porodního procesu, i vyvolávání porodu. Podle Robin Elise Weiss, duly a lektorky předporodní přípravy, existuje několik rizik uměle vyvolávaného porodu. Především přináší riziko tísně pro dítě, odborně před porodem nazývaným plod. Tíseň plodu mohou způsobit nepřirozené kontrakce, které indukce vyvolala. Ženy, které mohou srovnávat zkušenost normálního, přirozeně započatého porodu a toho indukovaného, se shodují na tom, že kontrakce po vyvolávání jsou úplně jiné – silnější, bolestivější, daleko hůře zvladatelné. Může se stát, že jejich působením dítě zaujme nepříznivou polohu. To s sebou pak nese riziko použití kleští nebo vakuumextraktoru.

Impuls ke spuštění zdravého porodního procesu přichází od dítěte. Pokud dítě vybavíme na svět příliš brzy, byť i jen o týden, může být nezralé, nepřipravené, tzv. pozdně nedonošené. To se může projevit nejen dechovými obtížemi, ale i celkově horší poporodní adaptací, silnější novorozeneckou žloutenkou a spavostí a nezralou termoregulací.

Je skvělé, že dnešní moderní porodnictví přináší možnost pečlivé kontroly zdravotního stavu dítěte během těhotenství. Pokud se miminku nedaří, zdravotníci to mohou včas odhalit a vyvolat porod dříve, pokud je to nezbytné. Právě tato výhoda nám zároveň může pomoci, aby se většina dětí mohla narodit ve správném termínu, zralá a zdravá.

Petra Sovová

Zdroje: Robin Elise Weiss PhD.: Pět důvodů, proč se vyhnout indukci porodu

MUDr. Josef Zahumenský: Potermínové těhotenství, přenášení (porodnice.cz)

Příspěvek byl publikován v rubrice Články a jeho autorem je strp-admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.