2011 a starší

Rok 2011

Opět třetí květnový týden na stejném místě v Kině Perštýn. Ústředním tématem je otázka Rodíme (se), jak potřebujeme?

Stejnojmenné diskuse nezávislé publicistky PhDr. Evy Labusové se tentokrát zúčastnil např. gynekolog a poslanec prof. Aleš Roztočil či gynekolog a psychoterapeut MUDr. Vladislav Chvála.

Mezi úspěšné programové tipy patřila například přednáška Jak rodí právníci Ligy lidských práv a projekce filmu Porodní plán režisérek Gabriely Kontra a Kateřiny Kačerovské.

Záštitu Hlavního města Prahy poskytl náměstek primátora Mgr. Ivan Kabický.

Rok 2010

Ústředním tématem v roce 2010 byly Porodní bolesti a radosti.

Nabídku účasti na diskusním večeru PhDr. Evy Labusové Od bolesti k radosti přijali mj. psycholožky doc. PhDr. Dr.Phil. Laura Janáčková, CSc. a Mgr. Michaela Mrowetz a porodník MUDr. Michal Zikán.

Tento ročník festivalu navštívilo 2500 lidí a záštitu Hlavního města Prahy poskytl radní Mgr. Petr Štěpánek, CSc.

Rok 2009

Ústředním tématem je Alarmující nárůst císařských řezů.

Diskusního večera se zúčastnila například europoslankyně MUDr. Zuzana Roithová, porodník MUDr. Daniel Driják a zakladatelka Centra psychosomatické péče MUDr. Helena Máslová.

V rámci Světového týdne respektu k porodu pořádáme Festival UMĚNÍ PORODIT a expozici HOMO ECOLOGICUS, ke které vydáváme pro každého návštěvníka/návštěvnici katalog.

Festival jako každý rok doprovází bohatý program – nejrůznější přednášky a dílny pro rodiče i zdravotníky, diskuse, ochutnávky těhotenského cvičení, právní servis, poradna porodní asistentky a duly, informace o možnostech porodu v České republice i zahraničí. Součástí prostoru je dětský koutek s možností přebalování a kojení, bar se zdravým občerstvením, obchůdek nabízející vybrané zboží a infocentrum. V expozici najdou návštěvníci a návštěvnice stylizovaný porodní sál a „dělohu“ –  velký červený stan, ozvučený hudbou Moniky Načevy, kterou složila přímo pro tento unikátní prostor.

Záštitu Hlavního města Prahy poskytl radní Mgr. Petr Štěpánek, CSc.

Rok 2008

Ústředním tématem ročníku bylo zvolání „Neberte mi mé dítě! Stop škodlivé separaci matek a dětí po porodu“.

Počínaje tímto ročníkem jsme se přemístili do Kina Perštýn, výborně dostupného prostoru v centru Prahy. Název prostoru je příznačný, protože v tomto roce se stala součástí akce filmová přehlídka Jak se rodí Evropan, pořádaná Unipou – Unií porodních asistentek. Filmy obecně bývají hojně navštěvovanou a oblíbenou součástí programu, výjimkou nebyla ani světová premiéra filmu Orgasmic Birth. Autorkou filmu je Debra Pascali Bonaro, iniciátorka Mezinárodní iniciativy za porodní péči pro matku a dítě, celosvětově známou pod zkratkou anglického názvu IMBCI – The International MotherBaby Childbirth Initiative.

Součástí společné akce byla výstava velkoformátových snímků fotografky Líby Taylor.
V tomto roce započala naše spolupráce se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, která je od té doby tradičně naší partnerskou společností. Rovněž poprvé se stává součástí expozice sekce Homo Ecologicus, která představuje přírodě i člověku šetrné prostředky použitelné v těhotenství, při porodu a v péči o dítě. A další novinkou je poradna porodních asistentek přímo v expozici, snadno dostupná všem návštěvnicím.

Diskuse nad tímto tématem, kterou moderovala PhDr. Eva Labusová, se zúčastnili například neonatoložka MUDr. Helena Slavíková a porodník MUDr. Aleš Toman.

Záštitu nad akcí převzala poslankyně PhDr. Kateřina Jacques a Hlavní Město Praha.

Rok 2007

Ústředním tématem ročníku byl Respektovaný porod a představení iniciativy MotherBaby Friendly Care.

Společně s o.s. Porodní asistence a UNIPA – Unií porodních asistentek jsme se přesunuli do rozlehlých prostor Veletržního paláce. Vedle umělecké expozice Umění porodit jsme spolu s UNIPA – Unií porodních asistentek uspořádali mezinárodní konferenci Normální porod a veletrh Baby Expo.

Akce hostila mnoho význačných osobností, například z Německa přijela představit svůj film Moje malé děťátko porodní asistentka a dokumentaristka Katja Baumgarten.

Záštitu nad akcí převzala PhDr. Kateřina Jacques a Hlavní Město Praha.

Rok 2006

Poprvé jsme se připojili ke Světovému týdnu respektu k porodu multimediální výstavou Umění porodit, připravenou na míru krásným prostorám Letohrádku Portheimka. Expozice obsahovala tematická díla několika českých umělců a umělkyň, mj. se zde představilo dílo sochařky Lenky Klodové Čas ženy – socha těhotné ženy v životní velikosti, která se stala symbolem naší akce a provází nás všemi ročníky.

Ústředním tématem tohoto ročníku byl Čas pro porod.

Součástí týdne bylo i Respektování – moderovaná diskuse mezi lékaři, porodními asistentkami a příjemkyněmi péče, které se zúčastnil např. přední český porodník prof. MUDr. Antonín Doležal, DrSc.