UŽ DNES: Čtyři po tom – diskuse s protagonistkami známé dokumentární série

Divácky velmi úspěšná série Čtyři v tom.

Proběhla. V několika sériích… je tu další, nová.

Co se ale dál děje s protagonistkami první, druhé, třetí série..??

Jste zvědavé/zvědaví například na to, jak mateřství změnilo kosmopolitní a na výkon nastavenou úspěšnou podnikatelku Věru Švach, která krátce po narození svého druhého dítěte ze dne na den předala svůj úspěšný byznys a zakrátko poté založila svůj velmi osobitý projekt „Happier by Vera“?

https://happier.cz/

O svých dalších osudech, posunech a rodinném životě si s námi přijde povídat i Petra Antošová z první série, která už má v tuto chvíli se svým etiopským mužem tři krásné zdravé syny.

http://www.petra-antosova.cz/

POZOR! ZMĚNA!
********************
Dalšími dvěma ženami jsou MUDr. Kateřina Hračková Karolová a Eva Zahrádková ze třetí série seriálu.

Kateřina je pediatrička, žijící s manželem a v tuto chvíli už se třemi dětmi na vsetínsku, a mimo jiné velmi úspěšná blogerka – výherkyně v soutěži o nej blog v kategorii „Nováček roku 2017“ !

https://karolova.blog.idnes.cz/

Festival Kateřině moc blahopřeje a těšíme se na to, co bude s námi o svém životě „nejen blogerky“ sdílet! 🙂

Eva žije za Prahou, a má obavy, jestli bude mít dnes večer o čem hovořit, protože „žije se svými dvojčaty a mužem úplně obyčejný život“. 🙂 Ale to si myslíme my všechny a takové životy jsou nakonec ty nejzajímavější! 😉

Těšíme se! Už DNES VEČER OD 18 HODIN V MEDIAKLUBU SPÁLENÁ! (kousek od metra Národní třída).

Waka waka waka!!!

Přátelské setkání protagonistek a debatu ‘Kam nás (nejen) mateřství posouvá’ moderuje Lucie Ambrožová, ředitelka festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství.

Profily protagonistek:
Věra – http://www.ceskatelevize.cz/porady/10397777701-ctyri-v-tom/6563-vera/
Petra – http://www.ceskatelevize.cz/porady/10397777701-ctyri-v-tom/6540-petra/
Kateřina – http://www.ceskatelevize.cz/porady/10935486619-ctyri-v-tom-3/8932-katerina/
Eva – http://www.ceskatelevize.cz/porady/10935486619-ctyri-v-tom-3/8933-eva/

POZOR! Křest karet a pracovní knihy je dnes zrušen!

Omlouváme se všem příznivcům Lucie, ale z důvodu nepřízně počasí se na dvoře MediaKlubu Spálená NEBUDE DNES konat křest afirmačních karet Lucie Suché Groverové. Vnitřní prostory foyer se nezdají být vhodnou alternativou dvora.

Neházejte však flintu do žita (i my jsme se těšily!). Nové místo i datum bude v nejbližší době znovu vybráno a včas oznámeno, a můžete se na křest a setkání s Lucií těšit v pofestivalovém období! Křest karet je POUZE PŘELOŽEN NA JINDY.

V každém případě karty „Aby porod nebolel“ i pracovní kniha jsou od včerejška na světě a ve Spálené k už teď k prodeji na stánku s knihami (ve foyer, hned vedle pokladny festivalu).

Děkujeme za pochopení.

Přednáška od 17:15 hodin „Jak vypadá porod bez zásahů“ se koná!

Těšíme se!

Váš festivalový realizační tým

Diskuse již dnes večer: Méně zásahů, více péče

Dnes v 19 hodin, přednáškový sál

Přijměte naše pozvání na debatu, kterou bude moderovat spoluzakladatelka a předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství, Petra Sovová, tisková mluvčí a mimo jiné i matka sedmi dětí.

Naše pozvání debatovat přijali:

LEJLA ABBASOVÁ, moderátorka, věnuje se tématu ženské obřízky, zapojuje se do vzdělávacích projektů pro děti v Africe. Založila nadační fond ASANTE KENYA
www.asantekenya.cz

Jako jedna z mála veřejně známých osobností otevřeně mluví o svém porodu doma.

Psychosomatická lékařka MUDr. HELENA MÁSLOVÁ pracovala na gynekologicko-porodnickém oddělení, na interně a v léčebně
dlouhodobě nemocných. V roce 2008 založila Centrum psychosomatické péče
www.psychosomatic.cz

Věnuje se zejména psychogynekologii, zaměřuje se na propojení
reprodukčních potíží a psychiky žen, řeší s nimi také pojetí ženské role v dnešním světě. Dlouhodobě upozorňuje na rizika dlouhodobého užívání hormonální antikoncepce.

V porodnictví říká „ne“ patriarchálnímu pojetí porodu, kdy je lékař
direktivní a rutinně intervenuje do průběhu porodu. Vadí jí, že si ženy jen málo mohou vybírat, za jakých podmínek porodí, nedostatek intimity a respektu k rodící ženě a také to, že ženu u porodu běžně nemůže doprovázet „její“ porodní asistentka, které důvěřuje a která by dokázala lépe zajistit podpůrnou atmosféru pro přirozený porod než anonymní personál velké porodnice.

Komunitní porodní asistentka Bc. MARKÉTA SCOTT GASPAROVÁ – žila dvacet let v zahraničí, z toho deset let v Austrálii, kde vystudovala ošetřovatelství a porodní asistenci. Pracovala v Tasmánii v porodnici a porodním centru. Nyní pracuje zčásti v porodnici v Rakovníku, zčásti komunitně. Věří, že porod je jedinečná a zázračná věc a každá žena by měla mít možnosti volby, jak ho prožije, a zároveň mít oporu v systému péče.

POZOR ZMĚNA! Prof. JUDr. IVO TELEC, CSc., pedagog Masarykovy univerzity v Brně, odborník na právo duševního vlastnictví, který se také zabývá souvisejícím právem proti nekalé soutěži a osobnostním právem, se BOHUŽEL ZE ZDRAVOTNÍCH DŮVODŮ V RODINĚ DEBATY NEZÚČASTNÍ.

Jeho právní názor si nicméně můžete přečíst na webových stránkách Zdravotnické právo, např. v otázkách porodů ve vlastním sociálním prostředí zde: https://zdravotnickepravo.info/porody-ve-vlastnim-socialnim-prostredi-podle-prava/

NAMÍSTO Prof. JUDr. Ivo Telece, CSc. PŘIJEDE tento týden ještě jednou do Prahy BRNĚNSKÁ PRÁVNIČKA Mgr. VĚRA JEDLIČKOVÁ, která měla v pondělí na Světovém týdnu respektu k porodu – festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství v Praze 2018 přednášku „Porod a vaše práva“ a jejíž knihu „Příručka informovaného rodiče do porodnice“ jsme na úvod slavnostního zahájení festivalu pokřtili.
www.verajedlickova.cz

Jsme moc rádi, že naše pozvání přijala ještě jednou a debaty o „svém tématu“ v právním rámci v Česku a jeho otázkách, ale nejen o právu v porodnictví, ale třeba i jako příjemkyně péče, přijde s ostatními diskutovat.

Aby ženy mohly rodit jako vévodkyně!

TISKOVÁ ZPRÁVA
Hnutí za aktivní mateřství
11. května 2018

Od 14. do 20. května proběhne Světový týden respektu k porodu. Hnutí za aktivní mateřství pořádá již tradiční Festival o těhotenství, porodu a rodičovství, opět pod záštitou Hlavního města Prahy, jmenovitě Miloše Růžičky, předsedy Výboru pro zdravotnictví a bydlení a tentokrát i „pirátů“ Ivana Bartoše a Olgy Richterové, která k tématu říká:

„Porod je klíčová životní zkušenost. Má velký vliv na navázání vztahu dítěte a rodičů i třeba na rozhodnutí, zda mít další děti. Vážím si každé porodnice, kde k porodům přistupují individuálně a podporují jejich přirozený průběh, pokud to je možné. Ze zkušeností mnoha žen ale vyplývá, že téměř třicet let po sametové revoluci jsou ženy v naší zemi nuceny podstupovat zákroky, se kterými nesouhlasí a které jsou někdy i zbytečné (srov. např. někde rutinně používaný nástřih hráze). Je také značný tlak na urychlování porodů – a to pak vede k jejich medikalizaci. Podporuji možnost informované zodpovědné volby pro každou ženu. Ve velké úctě mám i porodní asistentky jako důležitou profesi mj. proto, aby lékaři měli čas na komplikované porody a nemuseli se tolik věnovat těm fyziologickým.“

PhDr. Olga Richterová, PhD., první místopředsedkyně Pirátské strany, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku a členka Výboru zdravotního a Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny

Středeční debaty nad ústředním tématem se zúčastní například právník Ivo Telec a lékařka Helena Máslová, o úvodní slovní výkop se postará Lejla Abbasová.

Rodit jako vévodkyně Kate

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy. Před třemi týdny porodila své třetí dítě vévodkyně Kate. Vybrala si jednu z londýnských nemocnic, přitom porodila přirozeně a pár hodin po porodu už se s miminkem a úsměvem na rtech vydala zpátky domů. Samozřejmost, kterou si české ženy musí často velmi náročně obhajovat.

Méně zákroků, více péče

Třetí květnový týden přichází tradičně Světový týden respektu k porodu. Ústřední téma jako by charakterizovalo právě porod Kate Middleton i britský systém péče. Ten je totiž už několik let založen na neustálé analýze dat a odborných doporučení. Z nich vyplývá, že zbytečné zásahy porodnímu procesu škodí. Normální, přirozený porod je zdravý a bezpečný, jakékoliv zásahy jsou na místě až tehdy, když zdravotníci odhalí případná rizika, odchylky od normálu. Normálně, tedy přirozeně, může přitom porodit naprostá většina žen, statistiky uvádějí přes 85 %. Česká statistická data zveřejňovaná v každoroční publikaci Rodička a novorozenec přitom uvádí spíš opačný poměr – normálně, bez jakýchkoliv zásahů jen cca 10 % žen u nás.

Na to vše chce opět upozornit Festival o těhotenství, porodu a rodičovství, který letos už po třinácté u příležitosti Světového týdne respektu k porodu pořádá Hnutí za aktivní mateřství. Letošním ústředním tématem je právě problematika škodlivých zásahů a potřeby podpory normálního porodního procesu: Méně zákroků, více péče.

Festival o těhotenství, porodu a rodičovství se uskuteční ve dnech 14. – 20. května v MediaKlubu Spálená, Spálená 8 v Praze.

Návštěvnice a návštěvníci festivalu se mohou těšit na přednášky a workshopy více než čtyřiceti osobností, které kromě porodu samotného zahrnou řadu souvisejících témat jako je zdravá výživa, poporodní bonding, homeopatie, sexualita, harmonické partnerství, dilemata týkající se výchovy, očkování, různých přístupů ke vzdělávání ve školkách a základních školách a mnohá další. Součástí festivalu bude tradičně tematický obchůdek a knihkupectví a také dětský koutek s možností hlídání dětí.

Celý program festivalu naleznete na www.respektkporodu.cz

Světový týden respektu k porodu nabízí kromě pražského festivalu  v České republice další desítky akcí: www.svetovytydenrespektukporodu.cz

Kontakty:

ředitelka Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství
Lucie Ambrožová
725 725 448
lucie.ambrozova@iham.cz

předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství 
Petra Sovová
776 465 486
ham@iham.cz

Jakou antikoncepci doporučit své dceři

Je potřeba se podívat na to, co by mělo takovému doporučení předcházet.

„Jakou antikoncepci mám doporučit své dceři?” Na takový dotaz starostlivým maminkám odpovídám poměrně často.

Ale než mohu uspokojivě odpovědět, je potřeba se podívat na to, co by mělo takovému doporučení předcházet.

Zajímavé je, že se mne na podobnou otázku nikdy nezeptala maminka dospívajícího chlapce. Čím to je? Je to tím, že se obecně předpokládá, že větší dopad, pokud se při zahájení pohlavního života „něco nepovede”, nese primárně dívka. Je to pravda, ale na druhou stranu ani kluci nejsou z obliga a osobně se domnívám, že i oni by měli být podporováni k zodpovědnosti a informované volbě. Když jsem se vzdělávala a zkoumala, jak předcházet rizikovému sexuálnímu chování dospívajících, zaznamenala jsem u všech odborníků, včetně těch světových, zajímavou schodu. Odborníci se shodují na tom, že spoustu problémů přináší předčasné zahájení sexuálního života.

Všichni vědí, včetně dospívajících na základních školách, že i zákon stanovuje hranici do kdy je pohlavní styk považován za trestní čin. Tato hranice je 15 let.

Je to docela pochopitelné, děti se opravdu jen těžko postarají o děti. Pokud ale chceme určit zdravější hranici, je potřeba se více zajímat o imunologii. Důležitou součástí ženského zdraví je zdravý děložní čípek. Děložní čípek v období dospívání je místo, které je podstatně náchylnější napadením infekce nebo viru. Není ještě dokončený jeho vývoj a tím velmi rychle roste možnost nákazy ženských pohlavních orgánů, zejména pokud dochází ke střídání sexuálních partnerů. Lékaři se shodují, že vývoj děložního čípku se zakončuje kolem 17. – 18. let. Poté riziko infekcí a virových napadení tkáně klesá. I z toho důvodu je dobré naše dospívající podporovat k tomu, aby si na pohlavní styk počkali do doby, kdy bude jejich tělo imunitně zdatnější. Očkování proti HPV chrání maximálně na 70% a má své vedlejší účinky, vyčkat do dokončení vývoje děložního čípku je tedy vhodnější prevence. Myslím, že toto téma by se dalo otevřít právě i s otázkou očkování, kdy dívky často chodí ze školy domů a ptají se, zda se mají nechat očkovat. V tu chvíli je jedinečná příležitost dívce vysvětlit, jak to s jejím děložním čípkem je a co ji chrání nejlépe.

Maminky dospívajících dcer se často domnívají, že ideální je dívce nechat brzy předepsat hormonální antikoncepci, která ji ochrání. Bohužel opak je pravdou. Je zajímavé, že právě dívky užívající hormonální antikoncepci mají vyšší riziko výskytu pohlavních chorob. Také je třeba brát v potaz vývoj a dozrávání cyklů. Pokud plodnost uspíme v období, kdy ještě není dokončen její vývoj, můžeme tím dívce znesnadnit cestu ke zdravému cyklu v budoucnu.

Zjišťuje se, že účinná prevence proti rizikovému sexuálnímu chování je otevřená komunikace. Ta by určitě neměla probíhat formou strašení otěhotněním a vyjmenováváním všech pohlavních chorob. Je vhodné s našimi dětmi otevřeně mluvit o sexualitě. Vysvětlit, že se jedná o velkou sílu, pud, který do značné míry ovlivňuje naše chování a život. Můžeme sexualitu přirovnat k noži. Nůž je úžasný nástroj, pokud se však dostane do ruky dvouletého dítěte, nemusí být vždy bezpečný. A to platí i pro sexualitu. Milování je úžasná schopnost lidského těla, ale pokud k pohlavnímu styku dochází příliš brzy nebo za nevhodných podmínek, či jen proto, že už bychom to přece měli mít za sebou, můžeme si víc ublížit než zažít něco příjemného.

Milování, pokud je v podmínkách, kdy se oba partneři cítí bezpečně, cítí k sobě přitažlivost a ideálně i lásku, může být opravdu nádherný zážitek. Doporučila bych dospívající informovat, vtipně a skrze příběhy, o tom, jak funguje mužská a ženská sexualita. Že to, co se líbí muži, se ženě vůbec líbit nemusí a naopak. Je dobré mladým pravdivě popsat všechny výhody i nevýhody, které zahájení sexuálního života přináší, podporovat je k otevřenosti a důvěře. Pokud naše děti mají doma bezpečné a podporující prostředí, o to méně, budou vyhledávat ujištění a lásku někdy jinde.

Pokud přijde čas, kdy je potřeba se rozhodnout jaká antikoncepce je pro dospívající nejlepší, je na místě opět otevřená komunikace. Setkávám se s dívkami a ženami, které se mi stěžují, že jim maminka v 15 letech nechala předepsat hormonální antikoncepci, přestože ony to vnímaly jinak. Pojmenovávají to po mnoha letech jako formu násilí. Dospívajícím bychom měli předložit různé možnosti a objektivně pojmenovat jejich výhody a nevýhody. Při přednáškách na základních školách vidím, že dospívající jsou otevření ke komunikaci a hledání možností, které budou vyhovovat právě jim. I hormonální antikoncepce předepsaná z tzv. „léčebných důvodů” by měla být s dospívajícími dívkami komunikována. Značné negativní dopady, které mohou při předčasném zahájení užívání hormonální antikoncepce vzniknou, ponesou právě ony. I zde by měla být objektivně a pravdivě pojmenovány výhody i nevýhody. Hormonální antikoncepce ve své podstatě cykly neléči, ale zajišťuje, že nedochází k ovulaci ani menstruaci. Krvácení, ke kterému dochází je tzv. krvácení ze spádu po vysazení pilulky. Dívky tedy pravidelně po 28 dnech krvácí, ale ve své podstatě žádné cykly nemají. Není tedy možné mluvit o léčení cyklu, protože cykly jsou uměle potlačeny.

Antikoncepci můžeme rozdělit na metody hormonální a nehormonální, při čemž nehormonální metody můžeme dále rozdělit na bariérové a přirozené.

Hormonální antikoncepce se dále dělí dle svého nosiče i množství a druhů hormonů, které obsahuje. Nepůjdeme do podrobností. Nejčastější hormonální antikoncepce je v podobě pilulek, dále je možné využít kroužky, náplasti, různá tělíska ať už podkožní nebo děložní. Princip je u všech metod podobný. Zejména zabraňuje ovulaci, nárůstu sliznice, zahušťuje děložní hlen. Spolehlivost proti nežádoucímu otěhotnění je okolo 99 %.

Kondom je jediná forma antikoncepce, která z větší části chrání i proti pohlavně přenosným nemocem. Proto, by měl být první volbou pro dospívající, pokud se rozhodnout k sexuálnímu životu, a to i pro dívky, které užívají hormonální antikoncepci. Další formou bariérové metody je tzv. pesar, který se těší v ČR stále větší oblibě. V kombinaci s kondomem a případně i spermicidním gelem tvoří vysoce účinnou ochranu nejen proti nežádoucímu otěhotnění, ale také proti chorobám a nezatěžují zdraví a ženskou plodnost.

Nově se stále více žen i dospívajících dívek zajímá o tzv. přirozené formy antikoncepce. Nejspolehlivější formou je tzv. Symptotermální metoda, která má spolehlivost srovnatelnou s hormonální pilulkou, tedy kolem 99%. Bylo by úžasné, kdyby se dívky i kluci již na základních školách setkávali s vědomým a zodpovědným přístupem ke své plodnosti. Zejména nyní, kdy narůstá ve společnosti neplodnost. Symptotermální metoda je i pro dospívající, ale je zde kladen důraz na podporu, pomoc a komunikaci. Tato metoda pracuje s tím, že dívka – pár přesně vědí, kdy mají plodné a neplodné dny a podle toho se mohou vědomě rozhodnout, jak s tímto obdobím naloží. Pokud ale dochází ke střídání partnerů, ani zde by neměla být opomíjena ochrana kondomem.

Na závěr bych chtěla rodiče podpořit k otevřené komunikaci a k informovanosti o všech výhodách i nevýhodách různých antikoncepčních metod. Dospívající stejně jako dospělí by si vždy měli vybírat z maxima dostupných možností. Jen tak si mohou zvolit to, co cítí, že je pro ně skutečně nejlepší. Pokud dostanou na výběr mezi pilulkou a kondomem, může se stát, že nezvolí informovaně, ale vyberou tzv. „menší zlo”. Na druhou stranu je důležité připomínat, že žádná forma antikoncepce není stoprocentní. A toto uvědomění by mělo vést k zodpovědnějšímu výběru partnerů/rek.

Autorka článku Bc. Kateřina Juřenčáková je lektorkou přednášek o plodnosti, antikoncepci, neplodnosti, sexualitě, menstruaci pro veřejnost i na školách.

Více na www.prirozenaantikoncepce.cz.

Pozvánka na Festival

Bc. Kateřina Juřenčáková bude přednášet na téma Vědomá plodnost a antikoncepce také na Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství v Praze, v MediaKlubu Spálená 8, dne 16. května od 17 do 18.30 hodin. Pokud chceme mít plodnost ve svých rukou, je zapotřebí rozumět svému cyklu, vědět, kdy a zda jsme plodní a neplodní, vědět, zda je náš cyklus opravdu zdravý. Je také důležité zbavit se mýtů o naší plodnosti, které kolují společností a nedovolují tak vnímat plodnost vědomě.

Co se dozvíte?

  • Jak mít plodnost ve svých rukou od dospívání až po přechod
  • Jakou antikoncepci a co doporučit dospívajícím
  • Jak funguje plodnost po porodu a na co si dávat pozor
  • Jak přirozeně počít a co pomůže při nechtěné neplodnosti
  • Možnosti přirozené a spolehlivé formy antikoncepce

Članek z www.rodina.cz

Umožnit dítěti a jeho rodině přívětivý příchod na svět – to je dar pro celý život

Je mi velkou ctí, že již 3. rokem mám tu milou povinnost osobně podpořit Festival
těhotenství, porodu a rodičovství.
Zrození nového života je ten největší zázrak v našem lidském bytí. Je to chvíle, která patří
mezi nejvýznamnější momenty života každé ženy. Současně je to ten nejdůležitější okamžik
nejen pro rodiče narozeného miminka, ale i pro dítě samotné. Je to začátek, který význam něovlivňuje kvalitu života i zdraví, a proto by měl být pro naše děti ten nejlepší možný –
přirozený, chráněný, klidný a přívětivý.
Za posledních 40 let došlo v našem porodnictví k velkému pokroku v ochraně života
novorozence i matky. Jsem si jist, že jsme všichni za tento pokrok vděční. Současně ale platí, že je stále, co zlepšovat. Jsem přesvědčen, že české porodnictví se může nadále zlepšovat. Ato nejen prostřednictvím nových technologií, ale také uznáním dříve podceňovaných vědeckých poznatků a výpovědí všech, kteří se narození dítěte účastní, zvláště pak samotných žen. Vždy lze dále rozvíjet i vzájemné porozumění, úctu a snahu o zohlednění jejich potřeb a přání.
Narození dítěte bylo a stále by mělo být zcela přirozenou součástí života. Je to období
radostné, ducha povznášející a plné pozitivních změn. Je také velmi intenzivní, může být i
nebezpečné a zaslouží si ochranu lidskou i lékařskou. Chránit vznikající život a léčit nemoc je ale rozdíl. Zrození života není nemoc. Mějme to prosím stále na paměti.
Na závěr bych rád popřál Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství vše dobré, hodně
vzájemného naslouchání a snahu o spolupráci a sounáležitost všech, kteří jsou přítomni
zázraku zrození nového člověka.
Jsem rád, když mohu podpořit každý takový projekt jako je právě Festival o těhotenství,
porodu a rodičovství.

S úctou

Ing. Miloš Růžička
Starosta MČ Praha – Ďáblice, pražský zastupitel, předseda Výboru pro zdravotnictví a
bydlení Zastupitelstva hlavního města Prahy

Piráti podporují těhotenství, porod a rodičovství!

Máme ohromnou radost, že vám můžeme oznámit, že poslanci Parlamentu ČR Olga Richterová a Ivan Bartoš se rozhodli zaštítit letošní ročník Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství v rámci Světového týdne respektu k porodu.

“Porod je klíčová životní zkušenost. Má velký vliv na navázání vztahu dítěte a rodičů i třeba na rozhodnutí, zda mít další děti. Vážím si každé porodnice, kde k porodům přistupují individuálně a podporují jejich přirozený průběh, pokud to je možné. Ze zkušeností mnoha žen ale vyplývá, že téměř třicet let po sametové revoluci jsou ženy v naší zemi nuceny podstupovat zákroky, se kterými nesouhlasí, a které jsou někdy i zbytečné (srov. např. někde rutinně používaný nástřih hráze). Je také značný tlak na urychlování porodů – a to pak vede k jejich medikalizaci. Podporuji možnost informované zodpovědné volby pro každou ženu. Ve velké úctě mám i porodní asistentky jako důležitou profesi mj. pro to, aby lékaři měli čas na komplikované porody a nemuseli se tolik věnovat těm fyziologickým.”

PhDr. Olga Richterová, PhD., první místopředsedkyně Pirátské strany, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku a členka Výboru zdravotního a Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny

“Moderní zodpovědná společnost dnes znamená především kvalitně informovanou společnost. Pokud ženám upíráme možnost svobodně se rozhodovat na základě moderních fundovaných poznatků, stavíme je tím vlastně do pozice nesamostatných nezodpovědných bytostí. A to je neuctivé a často i velmi ponižující, což vám kterákoliv žena-matka, která v nejcitlivějším momentu v životě ženy něco podobného zažila, jistě potvrdí. Je třeba si připomínat, že respekt k druhému znamená především respekt k jeho názorům a jeho volbám.”

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. předseda Pirátské strany, poslanec Parlamentu ČR

“Záleží nám na tom, aby se situace v českém porodnictví postupně dál a dál zlepšovala, aby ženy byly informované a vědomé a jejich přání respektována. Jsme nadšené z toho, že se k nám na cestě za možností ‘Jen tak normálně si porodit’ přidávají i další partneři. Přátelská a bezpečná porodní péče pro matku a dítě v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky se tak krůček po krůčku může stávat běžnou realitou českých porodnic.”

Mgr. Lucie Ambrožová, ředitelka Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství, poporodní dula

S oběma se budete moci setkat přímo v MediaKlubu Spálená na zahájovacím večeru v pondělí 14.5.2018 v 18:00. Ve spolupráci s paní poslankyní dále chystáme Kulatý stůl při Výboru zdravotním Parlamentu ČR na téma ‘Zlatá hodinka’ – první hodina po porodu, kdy se 17.5. setkají odborníci, poslanci a veřejnost. Brzy vás na něj pozveme.

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje neurychlovat porod, pokud neexistují skutečná rizika

Rodící ženy jsou stále více vystavovány zbytečným a nevítaným zásahům, jako je císařský řez, varuje WHO.

Lékařský personál a porodní asistentky by neměli urychlovat porody, pokud nehrozí opravdové nebezpečí komplikací, říká WHO a upozorňuje, že příliš mnoho žen nezažívá přirozený porod, jak by chtějí.

Nové doporučení WHO převrací několik desítek let opakovanou radu, podle které byla cervikální dilatace pomalejší než 1cm za hodinu v první fázi porodní považována za riziko. Ženám je často k urychlení porodu podáván hormon oxytocin, poté končí epidurální analgezií kvůli bolestem, následuje klešťový porod či vakuová extrakce a v některých případech i císařský řez.
Toto starší doporučení „může být u některých žen těžko aplikovatelné a je nepřesné při určování žen, které jsou vystaveny riziku nežádoucích komplikací při porodu, říká agentura.

„Mnoho žen vyžaduje přirozený porod a upřednostňuje se spoléhat na vlastní tělo a porodit své dítě bez pomoci lékařských zásahů,“ říká Ian Askew, ředitel oddělení WHO pro reprodukční zdraví a výzkum. “I v případě, že lékařský zásah je chtěný či nezbytný, je zahrnutí žen do rozhodovacího procesu o péči, kterou dostávají, důležité proto, aby splnily svůj cíl prožít pozitivní porod,“ ještě dodal.

Každý rok probíhá kolem 140 milionů porodů, z nichž většina je nekomplikovaných. Přesto jsou ženy stále více za účelem snižování rizika vystavovány lékařským zákrokům, které mohou být zbytečné a nevítané, říká WHO. Konkrétně počet císařských řezů je celosvětově příliš velký a jako velká operace obnáší svá rizika.

„Chceme, aby ženy rodily v bezpečném prostředí, s kvalitními ošetřovateli a v dobře vybavených zařízeních. Nicméně navyšování lékařských zásahů v průběhu běžného porodu podkopává ženám jejich schopnosti porodit a negativně zasahuje do jejich zkušeností s porodem,“ říká Dr Princess Nothemba Simelela, asistentka generálního ředitele WHO pro rodinu, ženy, děti a dospívající.

„Pokud porod probíhá normálně a žena a dítě jsou v dobrém stavu, nepotřebují žádné dodatečné zásahy k urychlování porodu.“

Denně umírá na komplikace v těhotenství či při porodu kolem 830 žen. Většině těchto úmrtí lze předejít vysoce kvalitní péčí v těhotenství a během porodu.

Originální text v Guardian vyšel 15.2.2018

There’s a voice that keeps on calling me

Ulysses, Ulysses – Soaring through all the galaxies. In search of Earth, flying in to the night. Ulysses, Ulysses – Fighting evil and tyranny, with all his power, and with all of his might. Ulysses – no-one else can do the things you do. Ulysses – like a bolt of thunder from the blue. Ulysses – always fighting all the evil forces bringing peace and justice to all.

There’s a voice that keeps on calling me. Down the road, that’s where I’ll always be. Every stop I make, I make a new friend. Can’t stay for long, just turn around and I’m gone again. Maybe tomorrow, I’ll want to settle down, Until tomorrow, I’ll just keep moving on.

Hey there where ya goin‘, not exactly knowin‘, who says you have to call just one place home. He’s goin‘ everywhere, B.J. McKay and his best friend Bear. He just keeps on movin‘, ladies keep improvin‘, every day is better than the last. New dreams and better scenes, and best of all I don’t pay property tax. Rollin‘ down to Dallas, who’s providin‘ my palace, off to New Orleans or who knows where. Places new and ladies, too, I’m B.J. McKay and this is my best friend Bear.