Starší ročníky

2011 – 6. ročník

Opět třetí květnový týden na stejném místě v Kině Perštýn. Ústředním tématem je otázka Rodíme (se), jak potřebujeme?

Stejnojmenné diskuse nezávislé publicistky PhDr. Evy Labusové se tentokrát zúčastnil např. gynekolog a poslanec prof. Aleš Roztočil či gynekolog a psychoterapeut MUDr. Vladislav Chvála.

Mezi úspěšné programové tipy patřila například přednáška Jak rodí právníci Ligy lidských práv a projekce filmu Porodní plán režisérek Gabriely Kontra a Kateřiny Kačerovské.

Záštitu Hlavního města Prahy poskytl náměstek primátora Mgr. Ivan Kabický.

2010 – 5. ročník

Ústředním tématem v roce 2010 byly Porodní bolesti a radosti.

Nabídku účasti na diskusním večeru PhDr. Evy Labusové Od bolesti k radosti přijali mj. psycholožky doc. PhDr. Dr.Phil. Laura Janáčková, CSc. a Mgr. Michaela Mrowetz a porodník MUDr. Michal Zikán.

Tento ročník festivalu navštívilo 2500 lidí a záštitu Hlavního města Prahy poskytl radní Mgr. Petr Štěpánek, CSc.

2009 – 4. ročník

Ústředním tématem je Alarmující nárůst císařských řezů.

Diskusního večera se zúčastnila například europoslankyně MUDr. Zuzana Roithová, porodník MUDr. Daniel Driják a zakladatelka Centra psychosomatické péče MUDr. Helena Máslová.

V rámci Světového týdne respektu k porodu pořádáme Festival UMĚNÍ PORODIT a expozici HOMO ECOLOGICUS, ke které vydáváme pro každého návštěvníka/návštěvnici katalog.

Festival jako každý rok doprovází bohatý program – nejrůznější přednášky a dílny pro rodiče i zdravotníky, diskuse, ochutnávky těhotenského cvičení, právní servis, poradna porodní asistentky a duly, informace o možnostech porodu v České republice i zahraničí. Součástí prostoru je dětský koutek s možností přebalování a kojení, bar se zdravým občerstvením, obchůdek nabízející vybrané zboží a infocentrum. V expozici najdou návštěvníci a návštěvnice stylizovaný porodní sál a „dělohu“ –  velký červený stan, ozvučený hudbou Moniky Načevy, kterou složila přímo pro tento unikátní prostor.

Záštitu Hlavního města Prahy poskytl radní Mgr. Petr Štěpánek, CSc.

2008 – 3. ročník

Ústředním tématem ročníku bylo zvolání „Neberte mi mé dítě! Stop škodlivé separaci matek a dětí po porodu“.

Počínaje tímto ročníkem jsme se přemístili do Kina Perštýn, výborně dostupného prostoru v centru Prahy. Název prostoru je příznačný, protože v tomto roce se stala součástí akce filmová přehlídka Jak se rodí Evropan, pořádaná Unipou – Unií porodních asistentek. Filmy obecně bývají hojně navštěvovanou a oblíbenou součástí programu, výjimkou nebyla ani světová premiéra filmu Orgasmic Birth. Autorkou filmu je Debra Pascali Bonaro, iniciátorka Mezinárodní iniciativy za porodní péči pro matku a dítě, celosvětově známou pod zkratkou anglického názvu IMBCI – The International MotherBaby Childbirth Initiative.

Součástí společné akce byla výstava velkoformátových snímků fotografky Líby Taylor.
V tomto roce započala naše spolupráce se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, která je od té doby tradičně naší partnerskou společností. Rovněž poprvé se stává součástí expozice sekce Homo Ecologicus, která představuje přírodě i člověku šetrné prostředky použitelné v těhotenství, při porodu a v péči o dítě. A další novinkou je poradna porodních asistentek přímo v expozici, snadno dostupná všem návštěvnicím.

Diskuse nad tímto tématem, kterou moderovala PhDr. Eva Labusová, se zúčastnili například neonatoložka MUDr. Helena Slavíková a porodník MUDr. Aleš Toman.

Záštitu nad akcí převzala poslankyně PhDr. Kateřina Jacques a Hlavní Město Praha.

2007 – 2. ročník

Ústředním tématem ročníku byl Respektovaný porod a představení iniciativy MotherBaby Friendly Care.

Společně s o.s. Porodní asistence a UNIPA – Unií porodních asistentek jsme se přesunuli do rozlehlých prostor Veletržního paláce. Vedle umělecké expozice Umění porodit jsme spolu s UNIPA – Unií porodních asistentek uspořádali mezinárodní konferenci Normální porod a veletrh Baby Expo.

Akce hostila mnoho význačných osobností, například z Německa přijela představit svůj film Moje malé děťátko porodní asistentka a dokumentaristka Katja Baumgarten.

Záštitu nad akcí převzala PhDr. Kateřina Jacques a Hlavní Město Praha.

2006 – 1. ročník

Poprvé jsme se připojili ke Světovému týdnu respektu k porodu multimediální výstavou Umění porodit, připravenou na míru krásným prostorám Letohrádku Portheimka. Expozice obsahovala tematická díla několika českých umělců a umělkyň, mj. se zde představilo dílo sochařky Lenky Klodové Čas ženy – socha těhotné ženy v životní velikosti, která se stala symbolem naší akce a provází nás všemi ročníky.

Ústředním tématem tohoto ročníku byl Čas pro porod.

Součástí týdne bylo i Respektování – moderovaná diskuse mezi lékaři, porodními asistentkami a příjemkyněmi péče, které se zúčastnil např. přední český porodník prof. MUDr. Antonín Doležal, DrSc.