Správný čas porodu – 3. díl [OLD]

Porodní plán

Ve třetím díle rozhovoru s dulou Ivanou Weissovou se věnujeme porodnímu plánu. Jaké informace by měl obsahovat? Jak ho vypracovat a jak je to například s vitamínem K? A jaký je vlastně osobní příběh duly Ivany Weissové?

Všimla jsem si, že jedním z nejzajímavějších témat Vaší přednášky byl pro přítomné ženy porodní plán, asi i pro ten Váš tip žádat vitamín K v kapičkách. Co všechno tedy do porodního plánu zahrnout?

Nejdůležitější je, aby plán odrážel skutečně to, co si žena přeje. Může se inspirovat na internetu, ale pak ženám doporučuju, aby si dopřály chvíli klidu, třeba v meditaci a ptaly se samy sebe: Co si přeju u porodu zažít? Jak chci, aby můj porod probíhal? Na jedné z přednášek festivalu jsem slyšela formulaci „Chyťte si svou šťastnou myšlenku, své skutečné porodní přání.“ Podle toho ať si pak žena formuluje svoje porodní přání. Je dobré také porodní plán rozdělit do jednotlivých fází jako porod.

Tedy první doba porodní, druhá doba porodní…?

Ano. Porodní plán pro první dobu porodní je celkem snadný, protože v této fázi ještě žena může dobře komunikovat svá přání se svým okolím. Jde o přání, aby porod začal a probíhal přirozeně, pokud to bude možné. Větší pozornost při vypracování plánu si zaslouží druhá doba porodní, protože v té době je už pro ženu náročnější soustředit se na probíhající porod a současně odpovídat na případné dotazy ostatních o tom, co si žena přeje a jak.

Plán druhé doby porodní se skládá ze dvou částí; z úkonů, které se dějí ženě, a z úkonů, které by se prováděly narozenému miminku. Žena nechť si přeje, aby jí hned po porodu bylo miminko položeno na bříicho a oba aby byli zakryti pokrývkou jako jedna společná jednotka. Ať tedy mají oba dva možnost zažít bonding. Další přání se týká pupečníku: nechat ho dotepat a také nechat přirozeně porodit placentu. Část týkající se miminka nechť určí, kdy a jak moc si žena přeje, aby bylo miminko okamžitě po porodu prohlíženo lékařem, respektive nepřeje – okamžitě po porodu ať je miminko u ní a prohlídka může být provedena až po dvou hodinách po porodu. Stejně tak vykapání očí miminka Septonexem, i to se nemusí dělat, jakmile dítě vykoukne na svět, ale počkat až dvě hodiny po porodu.

A co ten vitamín K? Žena, která se na něj na přednášce ptala, říkala, že o tom nikdy neslyšela.

Všem novorozencům je po porodu podáván vitamín K, jako prevence krvácivých stavů. Ten je možný podávat buď injekcí, což je v nemocnicích standard, který ale představuje zbytečný stres pro miminko. Alternativně lez požadovat podání v podobě kapiček. Každá maminka nechť si pro své miminko zvolí; kapičky mohou být pro někoho například méně pohodlné, protože musíte v kapání pokračovat i doma.

Další přání zahrnuté do porodního plánu se týká koupání miminka: doporučuji napsat přání první den po porodu dítě nekoupat, koupání krátce po narození je pro dítě zbytečný stres. Navíc vůně plodové vody vede miminko instinktivně k mamince a jejím prsům, která voní miminku podobně a tím podporujeme ranou vazbu a přirozený začátek kojení.

Paní Ivano, jaký je Váš osobní příběh? Maličko jste naznačila, když jste zmiňovala Váš respekt vůči lékařské vědě a zásahům.

Jsem maminka tří dětí. První syn se mi narodil v mých čtyřiadvaceti. Tehdy jsem byla mladá maminka, které všechno brala velmi přirozeně, netrápila se zbytečnými pochybnostmi a všechno šlo velmi pěkně. První trénink ale začal příchodem syna na svět, nečekaně se narodil předčasně, v 37. týdnu. To s sebou neslo následné poporodní peripetie, větší lékařský dohled, a tedy i nucenou separaci. Ta pro mě byla hodně určující pro mé další těhotenství, protože další oddělení od svého dítěte jsem prostě nechtěla zažít.

Druhé dítě, dcera, se narodila koncem pánevním, takže další velká učitelka. Naštěstí se mi podařilo najít lékaře, kteří byli ochotni mě podpořit v přirozeném porodu koncem pánevním. To mě jenom utvrdilo v tom, že když máte nějaký silný záměr, tak se vždycky podaří ho nějak zrealizovat. Takže i když ustát si přirozený porod bylo trochu náročnější, tím, že se narodila v termínu, byla daleko snazší následná péče, kterou jsem si nesmírně užívala.

Třetí miminko, druhá dcera a třetí učitelka. Bylo to miminko, u kterého jsem si chtěla zrealizovat všechna svoje přání a touhy, jak to tak bývá, mít to všechno perfektní a dokonalé. Porod začal odtokem plodové vody, po kterém ale nenásledovaly kontrakce tak, jak bychom si přáli. Takže jsem zažila variantu, jak vypadá indukovaný porod, kdy po odtoku plodové vody se porod dlouho nerozbíhá, jak vypadá porod, který je hodně zatěžující pro matku i pro miminko. Zažila jsem, jaké to je, když miminko má po porodu adaptační potíže, které potom vedou k separaci a velkému stýskání, ke komplikacím s kojením a náročným vstřebáváním takového zážitku.

Myslím, že jsem ochutnala od všeho něco, že to byl celkem pestrý příběh s velkou řadou podnětů, ze kterých dodnes čerpám při práci se ženami a při jejich provázení.

ptala se: Kateřina Komorádová

Ivana Weissová

Dula, lektorka předporodních kurzů, certifikovaná laktační poradkyně Laktační ligy. Doprovází k porodu, poskytuje psychickou podporu, zájemkyním o dané téma půjčuje knihy.

www.dulaivana.cz

 

Tipy pro další četbu:

Česká asociace dul – http://www.duly.cz/

Moje dula – http://mojedula.cz/

Ina May Gaskinová. Zázrak porodu. Nakl. One Woman Press, 2010. Praha

Sarah Buckleyová. Jemný porod, jemné mateřství. Nakl. Maitrea, 2016. Praha