Bonding – jak uzdravit chybějící kontakt po porodu

Navázání silného pouta mezi matkou a dítětem – to je bonding, raná vazba. Pokud není z jakéhokoli důvodu tento proces dostatečně podpořen, působením vrozeného systému v mozku, který organizuje motivační, emoční a paměťové procesy ve vztahu k významným pečujícím osobám (zejména k matce), je zmatený – narušený a nesprávně nastavený, a může vést ke vzniku některého z typů tzv. nejisté vazby (insecure attachment), jež odpovídá vzniku jiných strategií chování u dítěte. Příznačnou reakcí dítěte je chronická úzkost a nespavost, u matky poporodní deprese, někdy přetrvávající dlouhé měsíce. Stejně jako různé další psychické a později fyzické projevy stresu a nepohody. Mezi takové patří: ADHD, ekzém, astma u dětí, nepravidelnost srdečního rytmu, problémy s kojením, koliky a další.

Ellynne Skove je psycholožkou, která seznamuje profesionály pečující o matku při a po porodu, a o dítě těsně po porodu a v jeho prvních dnech s problematikou a silou ranné vazby. Stejně tak je přednáška určena matkám, které dostatečnou podporu bondingu neprožily a cítí emoční propast a nevybitou agresivitu vůči personálu, když se při vzpomínce na porod slyší křičet: „neodnášejte mi ho!“ Ale i pro budoucí matky a všechny, kdo se o „zlaté hodince“ chtějí dozvědět víc.

Pro vás všechny jsme pozvali Ellynne, která za třicet let své praxe vyvinula metodu, která pomocí kombinace hypnózy a stlačování bodů na těle matky, a zároveň s prvky kraniosakrální terapie, dokáže ženu – matku přivést na cestu uzdravení prožitého poporodního šoku. A tím i možnosti uzdravení dítěte a jejich vztahu, který po porodu nebyl plnohodnotně navázán.

Problematika bondingu u nás už není neznámá. V roce 2011 vydalo nakladatelství Dharma Gaia knihu „Bonding – porodní radost“ tří autorek (Ivana Antalová, Michaela Mrowetz a Gaurí Chrastilová) na toto téma. Je v ní dobře popsáno české prostředí porodnic a devastující dopad na ženy a jejich vazbu s novorozeným dítětem, pokud podpora bondingu chybí. Kniha je k dostání v našem knihobchůdku.

Další semináře, které Ellynne povede z Prahy:
POHYBY ŽIVOTA – VÝVOJ (sobota 20. května)
VÝCVIK V OBLASTI KOJENECKÝCH VÝVOJOVÝCH POHYBŮ A PSYCHOLOGIE PORODU (25. – 28. května)
Autorem publikovaného příspěvku je Admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.