Lesní komunitní školka a škola

Hlavní cíle:

– podpořit v dětech přirozenou zvídavost a touhu učit se, vědomí jejich jedinečnosti a zároveň

– spojení s celkem

– schopnost tvořivě se vypořádat se situacemi a prostředím, ve kterém žijí

– respekt k přírodě a Životu a jeden k druhému, vědět odkud pocházíme a kam směřujeme

Co je ve Škole ZeMě jinak?

Děti mají spoustu pohybu na čerstvém vzduchu, učí se za pochodu i venku. Třeba teď ve středu jsme se  do školy, tedy do našeho srubu, ani nedostali, zato učení se nám dostalo dost a dost – hadi, žáby, mravenci, rozmnožování, život a smrt, krizové situace a zachování chladné hlavy, když hrozí panika…

Učitel nesedí za katedrou před řadami lavic, místo učitele máme Průvodce. Průvodce je někdo, kdo předává své zkušenosti a znalosti dětem, provází je na jejich cestě a přitom se sám učí. Když se sedí, pak povětšinou všichni v kruhu. Každý den proběhne  kolečko, prostor, kde mají děti možnost vyjádřit cokoli je pro ně důležité  zapojit se do rozhodování, o čem se budou učit, a aktivně k tomu přispívat – samy si vypracují projekty, které potom s ostatními dětmi sdílí (například veverka – někdo z dětí si načte, připraví, namaluje, naučí se vyprávět o tom, maminka nafotí připravený materiál pro ostatní děti a pak se tomu ve škole věnuje společný čas.) Děti se tak ocitají v roli učitelů a zároveň se učí, že i od mnohdy mladších vrstevníků můžou přijímat stejně důležité informace jako od dospělých.

Autorem publikovaného příspěvku je Admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.