Diskuse: Méně zásahů, více péče

Přijměte naše pozvání na debatu, kterou bude moderovat spoluzakladatelka a předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství, Petra Sovová, tisková mluvčí a mimo jiné i matka sedmi dětí.

Naše pozvání debatovat přijali:

LEJLA ABBASOVÁ, moderátorka, věnuje se tématu ženské obřízky, zapojuje se do vzdělávacích projektů pro děti v Africe. Založila nadační fond ASANTE KENYA
www.asantekenya.cz

Jako jedna z mála veřejně známých osobností otevřeně mluví o svém porodu doma.

Psychosomatická lékařka MUDr. HELENA MÁSLOVÁ pracovala na gynekologicko-porodnickém oddělení, na interně a v léčebně
dlouhodobě nemocných. V roce 2008 založila Centrum psychosomatické péče
www.psychosomatic.cz

Věnuje se zejména psychogynekologii, zaměřuje se na propojení
reprodukčních potíží a psychiky žen, řeší s nimi také pojetí ženské role v dnešním světě. Dlouhodobě upozorňuje na rizika dlouhodobého užívání hormonální antikoncepce.

V porodnictví říká „ne“ patriarchálnímu pojetí porodu, kdy je lékař
direktivní a rutinně intervenuje do průběhu porodu. Vadí jí, že si ženy jen málo mohou vybírat, za jakých podmínek porodí, nedostatek intimity a respektu k rodící ženě a také to, že ženu u porodu běžně nemůže doprovázet „její“ porodní asistentka, které důvěřuje a která by dokázala lépe zajistit podpůrnou atmosféru pro přirozený porod než anonymní personál velké porodnice.

Komunitní porodní asistentka Bc. MARKÉTA SCOTT GASPAROVÁ – žila dvacet let v zahraničí, z toho deset let v Austrálii, kde vystudovala ošetřovatelství a porodní asistenci. Pracovala v Tasmánii v porodnici a porodním centru. Nyní pracuje zčásti v porodnici v Rakovníku, zčásti komunitně. Věří, že porod je jedinečná a zázračná věc a každá žena by měla mít možnosti volby, jak ho prožije, a zároveň mít oporu v systému péče.

POZOR ZMĚNA! Prof. JUDr. IVO TELEC, CSc., pedagog Masarykovy univerzity v Brně, odborník na právo duševního vlastnictví, který se také zabývá souvisejícím právem proti nekalé soutěži a osobnostním právem, se BOHUŽEL ZE ZDRAVOTNÍCH DŮVODŮ V RODINĚ DEBATY NEZÚČASTNÍ.

Jeho právní názor si nicméně můžete přečíst na webových stránkách Zdravotnické právo, např. v otázkách porodů ve vlastním sociálním prostředí zde: https://zdravotnickepravo.info/porody-ve-vlastnim-socialnim-prostredi-podle-prava/

NAMÍSTO Prof. JUDr. Ivo Telece, CSc. PŘIJEDE tento týden ještě jednou do Prahy BRNĚNSKÁ PRÁVNIČKA Mgr. VĚRA JEDLIČKOVÁ, která měla v pondělí na Světovém týdnu respektu k porodu – festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství v Praze 2018 přednášku „Porod a vaše práva“ a jejíž knihu „Příručka informovaného rodiče do porodnice“ jsme na úvod slavnostního zahájení festivalu pokřtili.
www.verajedlickova.cz

Jsme moc rádi, že naše pozvání přijala ještě jednou a debaty o „svém tématu“ v právním rámci v Česku a jeho otázkách, ale nejen o právu v porodnictví, ale třeba i jako příjemkyně péče, přijde s ostatními diskutovat.