fbpx

Místo konání

Ateliér ve Sněmovní 7
Sněmovní 174/7, Praha 1 - Malá Strana
Kategorie

Datum

17 Kvě 2019

Čas

17:15 - 18:45

Cena

150 Kč

Typ akce

Workshop

Jak si poradit s dětským vztekem, neposlušností a jinými problematickými situacemi s dětmi? – Petra Janoušková

Život s dětmi obnáší kromě radostí také nemálo konfliktů. Ať už se jedná o vzteky, „zlobení“ nebo třeba „neposlušnost“. Konflikty nejsou příjemné nikomu. Ani rodičům ani dítěti. Přesto se zdá z pohledu moderní civilizace, že se určité období bez nich nemůže obejít. Nebo může? Pojďme se na tyto problematické situace podívat zblízka a z pohledu přirozené výchovy.

Pokud se dítě vzteká nebo neposlouchá, může to mít různé příčiny. Je mnoho různých technik, jak tyto problematické situace zvládnout. Změna stravy, změna komunikace, změna podmínek, nevím, co ještě. Žádná z těchto technik ale sama o sobě není samospásná. Samozřejmě, že znalost a využití správných technik může usnadnit řešení. Například když se naučíme dítěti říkat věci správně, může to hodně pomoci. Ale pokud je příčina problému jinde než ve špatném formátu věty, nepomůže to. Nebo jen částečně.

Můžu udělat další seminář. Můžu Vám třeba 4 hodiny lít do hlavy moudra a stejně možná tolik hodin nebude stačit, aby Vám to něco vyřešilo. A tak mám návrh… pojďme to zkusit jinak. Pojďme zkusit workshop. Vaše konkrétní situace a pro ně konkrétní řešení.

Potřebuji ale od vás přípravu, aby to k něčemu bylo. Nestačí, abych se připravovala já, řešit budeme Vaše situace. Potřebuji, abyste se zamysleli, nejlépe na několikrát. A vymysleli, co jsou ty Vaše problematické situace. Vzali papír a zkusili je napsat. Nejen jednou větou. Zkuste napsat, co Vás napadne jako souvislosti té situace. Kdy se to stává, jak to (ne)funguje, cokoliv Vás napadne, že je k tomu důležité říct. A tenhle papír si přineste s sebou. Nemusí to být jedna situace. Můžete jich napsat víc. Potom poprosím každou na zvláštní papír. Nevím, kolik bude dotazů, a nevím, jestli se dostaneme ke všem, ale rozhodně se pokusím předat co vím. A snad tenhle praktický způsob bude víc k něčemu než tuny knih a desítky hodin přednášek.

Ráda bych Vám pomohla s problematickými situacemi nablízko a konkrétně. Nejsem psycholog ani pedagog. Neznám kvanta studií ani nevládnu žádnou konkrétní terapeutickou metodou. Moje silná stránka je ale tohle: Dokážu vidět věci zvenku. Dokážu rozdělit situaci na malé kousky a tím lépe najít příčinu. Dokážu jí i intuitivně vycítit. Zároveň dokážu ale vidět kontext a pomoci nalézt to nejlepší řešení té které situace. A protože už přirozenou výchovu dlouho praktikuji a znám její principy a znám z velké části i ty techniky, můžeme se snáz dobrat správného řešení problematické situace.

Petra Janoušková

Momentálně jsem maminka tří dětí, takže již 7 let studuji jejich chování a snažím se o výchovu podle Konceptu kontinua v podmínkách moderní civilizace. Vedla jsem semináře o bezplenkové komunikační metodě a o Konceptu kontinua v pražském A-centru i v jiných mateřských centrech, na Světovém týdnu respektu k porodu v Praze a Českých Budějovicích.