fbpx

Místo konání

Sklep ve Sněmovní 7
Sněmovní 174/7, Praha 1 - Malá Strana
Kategorie

Datum

14 Kvě 2019

Čas

21:00 - 22:30

Cena

80 Kč

Typ akce

Film

Promítání a beseda k cyklu reportáží DĚLNÍCI ŽIVOTA – Porod v porodnici a Domácí porod

DĚLNÍCI ŽIVOTA. Unikátní cyklus reportáží, který mapuje stav současného porodnictví v České republice a je zdarma k vidění na internetové televizi MALL.TV. Témata jednotlivých reportáží se snaží ukázat, co všechno je možné u nás dnes zažít, a to v „dobrém“ i ve „zlém“.  Autoři cyklu – manželé Jakub a Adéla Klingohrovi, zkušení televizní redaktoři, ale nehodnotí ani nevyjadřují preference. Pokouší se nestranně zachytit realitu.

Autoři navštívili běžnou českou porodnici a natočili, jak vypadá spontánní porod. Ukázali, co obnáší umělé početí. Jaká je práce stále ne zcela známých komunálních porodních asistentek a aby byl obrázek o porodních asistentkách kompletní, natočili i reportáž o těch, které pracují v porodnici. A ukázali je v přirozeným porodům nakloněné porodnici v Rakovníku.  V hořovické a motolské porodnici ukázali, jak vypadá péče o předčasně narozené děti. Přiblížili, jak vypadá porod s dulou a k čemu jsou její služby. A zjišťovali, jestli se dá u nás rodit metodou hypnoporodu – navštívili hned dva hypnoporodní kurzy – Jemné zrození a druhý, který probíhá přesně podle pravidel zakladatelky hypnoporodu Marie Mongan.

Každý díl pak autoři hlouběji okomentovali v moderovaných diskuzích, do kterých zvali a zvou hlavní postavy jednotlivých reportáží. Vše je k vidění v přehlední podobě na webu DĚLNÍKŮ ŽIVOTA MALL.TV.

Na dalších dílech autoři v současné pracují. K vidění budou v následujících týdnech. Porod doma – podařilo se natočit hned dva. Jak dopadly a jaké překážky a dezinformace se pojí s porody doma v České republice? Strávili den a noc s lékaři ze dvou porodnic. Co všechno obnáší jejich práce? A protože se samotní autoři stali během přípravy cyklu rodiči, rozhodli se jít na trh i se svou “kůží“ a ukážou, jak vypadá císařský řez, ale i rodinný pokoj, ve kterém otec převezme péči o dítě i matku po císaři.

S cyklem by autoři rádi pokračovali i po prázdninách. Mají v plánu vyrazit do porodního domu v Anglii a ukázat, jak vypadá tamní péče. A ptát se na to, proč porodní dům stále ještě nestojí v České republice. Hodlají navštívit nově vybudované centrum porodní asistence na Bulovce a vyzkoušet jeho služby prostřednictvím některé z nastávajících maminek. Chystají reportáž o vícerčatech ……….

Autoři DĚLNÍKŮ ŽIVOTA se v rámci festivalu rozhodli odvysílat dvě reportáže – o spontánním porodu v porodnici a v premiéře o domácím porodu. Porod v porodnici a domácí porod jako by reprezentovaly naprosto opačné porodní filozofie. Ale je tomu opravdu tak? Jsou zjitřená protivenství zastánců porodnic a zastánců přirozených porodů doma opodstatněná? Přijďte diskutovat s autory cyklu DĚLNÍCI ŽIVOTA….