fbpx

Místo konání

Ateliér ve Sněmovní 7
Sněmovní 174/7, Praha 1 - Malá Strana
Kategorie

Datum

17 Kvě 2019

Čas

19:15 - 20:45

Cena

150 Kč

Typ akce

Workshop

UKLIDÍM, AŽ DĚTI VYROSTOU – Martina Holcová

Úklid a domácí práce jsou plné konfliktů a nedorozumění – mezi partnery, mezi rodiči a dětmi, tchyněmi a snachami, mezi spolubydlícími na kolejích… To jsem zjistila, když jsem začala hledat odpovědi na to, zda je možné děti naučit uklízet. Kdy začít? A nutit je nebo ne, když se jim nechce? A co domácí práce? Ptala jsem se lidí okolo, později jsem oslovila i odborníky. Vznikla kniha s názvem „Uklidím, až děti vyrostou“. Ráda bych se s vámi podělila o to, na co jsem přišla. Povídání bude o systematicích a chaoticích, o rodinných rozbuškách, tipech na úklid s dětmi, o smyslu uklízení… Na povídání bude navazovat workshop, ve kterém dostanete prostor pro zamyšlení nad svým vlastním přístupem a tím, jestli chcete něco jinak. Mým přáním je, aby každý, pro koho je úklid a domácí práce tématem, odcházel s odhodláním a chutí udělat jednu malou drobnou změnu.

Martina Holcová

Vystudovala jsem humanitní environmentalistiku na Masarykově univerzitě v Brně a dlouhodobě se pohybuji v oblasti vzdělávání. S příchodem dětí (mám tři, nejmladší má dva a půl roku) vznikla kniha Uklidím, až děti vyrostou, kterou jsem sama také ilustrovala. Kromě toho už desátým rokem tvořím a ilustruji rodinné plánovací kalendáře, které visí v mnoha domácnostech v našich českých a moravských luzích a hájích. 

K tématu úklidu jsem vytvořila ještě Šestinedělní srdce – závěsné srdce s krátkým textem na podporu žen, které jsou v období šestinedělí. Myslím, že v tomto období by žena po sobě neměla mnoho chtít, nejen ona po sobě, ale ani okolí po ní – naopak by jí mělo pomoct. Ale ne každá žena má tu odvahu si Srdce pověsit, protože obzvlášť žena, která má první děťátko, vlastně ani neví, co ji přesně čeká a má pocit, že to všechno zvládne jako dřív. Srdce, kalendář i knihu najdete na www.macaradaplaca.cz.

Občas udělám nějaký workshop na téma úklidu, s cílem, aby lidé, pro které úklid je téma, odcházeli odhodlaní udělat jednu věc hned ten den jinak. Kromě toho krůček po krůčku rozvíjím finský koncept seberozvoje a sebepéče s názvem Lesní mysl (www.lesnimysl.cz). Momentálně přispívám svou troškou do mlýna do časopisu Regenerace právě na toto téma, v létě jsem byla na první mezinárodní konferenci Lesní terapie právě ve Finsku.

Nejlépe je být s dětmi venku, potom nepořádek nevzniká a chodit ven, do lesa, je v dnešní době rychlého tempa i dobrý způsob, jak zpomalit. A navíc, o drobky ze svačiny se tam postarají jiní.