fbpx

Místo konání

Sklep ve Sněmovní 7
Sněmovní 174/7, Praha 1 - Malá Strana
Kategorie

Datum

15 Kvě 2019

Čas

19:00 - 20:30

Typ akce

Ústřední debata

ÚSTŘEDNÍ DEBATA – Téma: Můj porod, moje síla!

Akce ke Světovému týdnu respektu k porodu pořádáme v Česku už od roku 2006, témata se točí stále kolem ideálního porodu. Porodu bez zbytečných zásahů, normálního, přirozeného porodu. Když už to nelze jinak, tak i císařský řez by měl proběhnout co nejšetrněji k matce i dítěti.

Opíráme se přitom jak o definici normálního porodu, jak ji nastavila Světová zdravotnická organizace (WHO), tak o odborná doporučení (britská NICE, data Cochrane Collaboration – Efektivní péče v perinatologii, IMBCO 10 kroků k optimální porodní péči ad.). Je častým jevem, že někteří zdravotníci a média v souvislosti s přirozeným porodem zmiňují různé “biomatky” a “lesany”, a to ne zrovna v lichotivém světle. Podle kritiků jde o ženy, kterým záleží zejména na zážitku z porodu a zapomínají na bezpečí svých dětí. Ovšem právě WHO se staví jednoznačně na “biomateřskou” stranu. Definuje normální porod jako přirozený děj, který začne spontánně, probíhá svým tempem a je pouze pravidelně kontrolován. Do takového porodu pak WHO doporučuje nezasahovat, jinými slovy zasahovat jen v případě potřeby (nikoliv zdravotníkova nutkání nebo zvyků), jen ho kontinuálně odborně sledovat. To je v prostředí českých porodnic stále nesplněný sen, respektive skutečnost realizovaná téměř výhradně v případě, že matka během porodního procesu věnuje značnou část času a energie vyjednávání, vysvětlování, odmítání a podepisování negativních reversů.. Není vůbec divné, že počet porodů doma a touha po porodních domech má stále vzrůstající tendenci.

Heslo MŮJ POROD, MOJE SÍLA se jen zdánlivě odklání od odborného pohledu směrem k ženě – matce. Ostatně jen ona rozhoduje o okolnostech porodu svého dítěte, byť to ještě někteří zdravotníci nejsou schopni přijmout. Porod, jak ho vidí WHO, může být skvělý, nabíjející, přirozený proces, který, pokud jako takový může proběhnout, ženu obdaruje nejen čerstvým voňavým a zdravým novorozencem, ale k tomu i pořádnou porcí užitečných hormonů a úžasné energie, která ji může nabít pro krásné, ale dlouhé a náročné rodičovské období.

Co v Česku brání lepšímu nastavení porodnického systému péče? Proč je zde navzdory odborným doporučením do průběhu porodu stále zasahováno? Jaké síly hrají u porodu roli? Co mohou ženy udělat pro to, aby jim jejich porod nejenže síly neubral, ale bohatě je jimi zásobil?

Na tyto a další otázky budou hledat odpověď lékař a zakladatel Centra porodní asistentce na pražské Bulovce, právnička, politička, odbornice na gender a sexualitu a unavená aktivistka, tedy Prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D., Mgr. Sandra Pašková, PhDr. Olga Richterová, Ph.D., Msc. Lilia Khousnoutdinova, moderuje Petra Sovová